Wmware Sunucu Yapılandırması Centos Cpanel Kurulumu – Vmware sanal sunucu ayarlarının yapılandırılması

By | 30 Mayıs 2014

Açık kaynak kodlu işletim sistemlerinden biri olan CentOS  işletim sistemini ve üzerine bir hosting yönetim paneli olan (ücretli) cPanel kurulumunu ve bu sistemin üzerine kurulacak olan vmware (vsphere) sunucu yapılandırma işlemlerini bu yazı dizisinde bulabilirsiniz. Yazı dizisi 3 bölümden oluşacak olup ilk bölümün altına diğer iki bölüm link olarak eklenecektir. Cpanel ve CentOS işletim sisteminin kurulumu için sanallaştırma yazılımlarından Vmware’i kullanıyoruz arayüze bağlanmamızı sağlayan yazılım ise vmware vsphere Evet kurulum için gerekli hazırlıklara başlayalım. 1- Vsphere yazılımını çalıştıralım ve sunucumuzdan yeni bir sanal makine oluşturmak için sunucu üzerine sağ tıklayıp New virtual Machine ‘i seçiyoruz.

2-Configuration Sayfası ; Custom seçeneğini seçip Next butonu ile ilerliyoruz.

3-Name And Location Sayfası; Oluşturacağımız bu yeni sanal makineye hangi ismi vereceğimizi bu sayfadaki Name kısmına yazıyoruz, buraya makinemizin ismini yazıp Next ile devam ediyoruz.

4-Storage sayfası; Oluşturacağımız sanal makinemizde işletim sistemini hangi diskimize kuracağımızı seçmemiz isteniyor diskimizi seçip Next butonuna tıklıyoruz.

5-virtual Machine Version Sayfası; Burada hangi vmware ‘in hangi versionuyla yükleme yapacağımızı soruyor Virtual Machine 8 versiyonunu seçip Next butonu ile ilerliyoruz.

6-Guest Operating Sayfası; işletim sisteminin türev ve cinsini seçmemiz isteniyor Centos işletim sisteminin versionları Vmware’e tanımlanmamış olduğu için Linux ve devamında ilgili versiyonunu seçip Next ile ilerliyoruz.

7-Cpu’s sayfası; Burada sunucunuzun sahip olduğu donanım teknolojisine uygun olarak kaynaklarını paylaşım yapabiliyorsunuz bu makine için 2 soketli bir cpu seçimi uygun olacak seçimimizi yapıp Next tuşu yardımı ile ilerliyoruz.

8-Memory sayfası; yine sunucumuzun Ram kapasitesini dilediğimiz şekilde paylaştırıyoruz 2 GB lık bir Ram bu sunucumuz için yeterli olacaktır sizde ihtiaçlarınıza ve fiziksel sunucunuzun sistem yeterliliğinize göre Ram kapasitenizi arttırabilirsiniz.

9-Network sayfası; Bu sayfada default seçenek olarak adapter kısmında VMXNET3 seçeneği geliyor ancak biz E1000 (yada E100) seçeneğini seçiyoruz.Connect at Power On seçim kutusunun işaretli olduğundan emin oluyoruz.

10- SCSI Controller Sayfası; Burada default olarak Vmware Paravirtual seçeneği işaretli konumda next ile ilerliyoruz.

11-Select a Disk; Default olarak Create a New virtual disk seçili Next ile devam ediyoruz.

12-Create a Disk sayfası; Bu sayfada oluşturacağımız diskin boyutunu buradan ayarlıyoruz. Thin Provision seçeneğini seçip Next butonu ile ilerliyoruz.

13-Advanced Option kısmını default ayarları ile bırakıp Next butonuna tıklıyoruz.

14-Ready to Complete sayfası; Oluşturduğumuz bu sanal sunucunun özelliklerini görebileceğimiz ekranda alt tarafta görüğünüz Edit the virtual machine settings before completion seçim kuutusunu işaretleyip Continue butonuna tıklıyoruz ( Finish butonu o seçim kutusunu işartlediğinizde continue.halini alacaktır.)

15- Virtual Machine Properties sayfası ; burada yükleme yapacağımız iso dosyasını seçmek için DATA iso file seçeneğini işaretliyor veBrowse seçeneğinden iso dosyamızı seçiyoruz. ve ok butonuna tıklıyoruz Burada dikkat edeceğimiz sayfanın üst sağ tarafında Network Options kısmında olduğu gibi Connect Power On seçeneğinin seçili olmasına dikkat ediyoruz (defaultta seçimsiz olarak gelir!) Finish butonuna tıklayıp İşimizin vmware tarafını sonlandırmış oluyoruz

www.birhost.net destek ekibi