WHM’de Temel işlemler

By | 10 Eylül 2014

birhost-net-whm-panel

    Sunucunuzda veya cPanel Reseller hostinginizde ihtiyaç duyacağınız bazı temel işlemleri aşağıda anlattık:

   Şifre değişiklikleri:

   Password Modification kısmından cPanel şifrelerinizi change root password kısmından ise bayi panelinizin giriş şifresini değiştirebilirsiniz.

  WHM root şifre değişikliği nasıl yapılır? 

  Sol üst menüye Change Root Password yazdıktan sonra açılan menünün üzerine tıklayın yeni bir şifreyi buradan kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

   WHM’de  hosting paketleri nasıl oluşturulur:

   Sol üst taraftaki arama kutucuğuna Edit a Package yazıp çıkan kısımda ihtiyacınıza uygun limitleri belirleyerek hosting paketleri oluşturabilirsiniz.

   WHM’de yeni bir hosting nasıl açılır?

   İngilizce arayüzde sol üst kısımdaki WHM arama kutucuğuna Create a New Account yazarak ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun limit ve özellikleri buradan           belirleyin ve ardından alt kısımdaki “Create” butonu ile hostinginizi oluşturun.

   Hosting silme İşlemi:

   Terminate an account kısmından oluşturmuş olduğunuz hostinginizin alan adını  seçtikten sonra alt kısımdaki Terminate düğmesine tıklayarak kolaylıkla silebilirsiniz.

  İsim sunucusu tanımlama işlemi:

  Add a Dns Zone menüsünden isim sunucunuzu belirleyebilir ve isim sunucusu olarak belirlediğiniz hostinginizin cPaneli üzerinden  advanced dns zone editor menüsünden ns1.domainadi.com  ns2.domain adi.com şeklinde A   kaydı ekleyerek kendi isim sunucularınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 WHM panel erişim kısayolunuz:

 Web host manager hosting kontrol panelinize  domainadi.com/whm  şeklinde kendi alan adınızı belirterek ulaşabilirsiniz.

Webmail adresiniz:

Outlook, thunderbird vb. bir mail istemcisi kullanmıyorsanız, maillerinize  domainadi.com/webmail arayüzü üzerinden kendi alan adınızı belirterek mail adresiniz ve şifreniz ile kolaylıkla erişim sağlayabilir, mail gönder/al yapabilirsiniz.