SEO nasıl yapılır? (Öneriler)

By | 14 Ekim 2014

google-seo

  1. Anahtar kelimenizi alan adınızın içerisinde kullanın.

  2.  Sık sık kesinti yaşanmaması için iyi bir hosting firması tercih edin. Hızlı bir hosting için Türkiye lokasyonlu firmalar daha uygundur. Bu durum SEO’yu olumlu yönde etkileyecektir.

 3.  Kullandığınız script ve temanın profesyonelce kodlandığından emin olun. Sade ve basit uygulamalar kullanın.  Sade ve basit uygulamalarla web siteniz daha hızlı çalışacaktır.  Devamlı geliştirilen ve güncellenen açık kaynak kodlu wordpress ve joomla sistemleri tercih edebilirsiniz.

  http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ bağlantısı üzerinden web sayfanızın hızını test edebilirsiniz. 85 ve üstü puan verildiyse hız konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz demektir.

  4. Web sitemizin başlık (title) seçimi dikkatlice yapılmalı ve zırt pırt değiştirilmemelidir. 50-60 karakter arası bir başlık en idealidir.
Meta description kısmında ise bir kaç cümlelik bir açıklama yapılmalıdır. Meta açıklamasının 160 karakterden fazlasını google göstermez.

  5. Wordpress kullanıyorsanız “all in one seo” veya “yoast” eklentilerini kurup SEO’nuzu geliştirin. WordPress yönetim panelinizden Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar bölümünden yazı ismi ile bağlantı oluşturmayı seçin.  Örnek: http://blog.birhost.net/ornek-yazi/

 Wordpress ping servisi çalışmıyor ise Ayarlar > yazma bölümünden güncelleyin.

6. http://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html üzerinden google site kaydınızı oluşturarak indexlenmesini sağlayın.

Bu işlemi gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra web yöneticisi araçları üzerinden de yapabilirsiniz
https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

Sitenizi Yandex, Bing, Yahoo arama motorlarına da ekleyin.

7. Site içi SEO ve prestij için favicon.ico oluşturun. Kendinizi ziyaretçi yerine koyarak mükemmel bir içerik oluşturun. Her yazınızda en az bir adet görsel bulundurun ve video gibi zengin medyalar ile destekleyin.

8. Web sitenizin www.alexa.com ve www.dmoz.org kaydını yapın.

9. Kendinize özel IP satın almak SEO seviyenizi arttıracaktır.

10. Web sitenizdeki gereksiz içerikleri temizleyin. Site haritanızı oluşturun.

11. Yukarıdaki hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra farklı sitelerden backlink almak için harekete geçin. Örneğin https://www.mywot.com/ a web site kaydınızı yapabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için https://static.googleusercontent.com/media/www.google.com/tr//intl/tr/webmasters/docs/arama-motoru-optimizasyon-baslangic-rehberi.pdf bağlantısı üzerinden Google SEO bağlangıç rehberini görüntüleyebilirsiniz. 

www.birhost.net destek ekibi