Filezilla (FTP Programı) Nasıl Kullanılır?

By | 6 Haziran 2014

FTP bağlantı programı olarak bir çok alternatif var. Hem kullanımı kolay hem de ücretsiz olması sebebiyle Filezilla bir çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. https://filezilla-project.org/download.php?type=client üzerinden filezilla’yı indirebilirsiniz. Filezillayı indirdikten sonra kurulum dosyasına çift tıklayıp açılan pencerelerde varsayılan ayarlarıyla ilerleyerek kurulumu gerçekleştirin.  Kurulumu gerçekleştirdikten sonra filezillayı çalıştırın.  Filezilla ana penceresi aşağıdaki gibidir ve kullanımı oldukça basittir.

Filezilla-Kullanımı

Sunucu bölümüne sitenizin FTP adresini (Sunucu IP adresi de yazılabilir), Kullanıcı adı bölümüne  FTP kullanıcı adınızı Parola bölümüne ise FTP hesabımızın şifresini yazınız.  Kapı veya  port kutucuğuna varsayılan port olan 21 yazabilir veya boş bırakabilirsiniz.

>> 1 NO’lu bölümde kendi bilgisayarınızdaki klasör ve dosyaları görebilirsiniz.

>> 2 NO’lu bölümde sunucu üzerindeki FTP hesabınızın dosya ve klasörleri görülmektedir. 1 NO’lu bölümden 2 NO’lu bölüme sürükle-bırak metoduyla dosyalarımızı tutup sürükleyerek aktarımı başlatabilirsiniz. Ayrıca 2 NO’lu bölümde sağ tıklayıp yeni bir klasör oluşturabilirsiniz.

>> 3 NO’lu bölümde FTP içeriğindeki klasörlerinizi görebilirsiniz.

>> 4 NO’lu bölümde aktarım kuyruğu ve aktarılan dosyaların durumu görülmektedir.

>> 5 NO’lu bölüm FTP komutlarının görüldüğü bölümdür. Bilgilendirme amaçlıdır.

www.birhost.net destek ekibi