Cryptolocker fidye virüsü hakkında önemli bilgilendirme

By | 11 Mart 2017

Değerli Birhost müşterilerimiz,

Son zamanlarda bilgisayar korsanları tarafından gönderilen Sahte Banka, Kargo, Sipariş ve Fatura mailleriyle bilgisayar kullanıcıları yanıltılmakta ve bu tuzağa düşülmesiyle birlikte fidye ödemeye mecbur kalınmaktadır. Firmamız tarafından mail sunucular üzerinde gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alınmasına rağmen, gönderilen sahte maillerdeki virüslü linklere tıklanması durumunda bilgisayarlara bulaşan fidye yazılımı harici bir kaynak üzerinden gelmekte ve maalesef engellenememektedir.

Bu tarz sahte maillerde bankalar, lojistik firmaları, telekomünikasyon faturaları vb. yerlerden gönderilmiş izlenimi ile havale dekontu, yüksek meblağlı fatura, kargonun teslim bilgisi, sipariş mektubu gibi ilgi çekici içeriklerle kullanıcının tuzağa düşürülmesi sağlanmaktadır. Mailin içeriğindeki linklerin tıklatılması veya ekli dosyanın açılması akabinde internet korsanlarının planı işlemeye başlamakta, maili açan bilgisayara ve aynı ağa bağlı olan tüm bilişim sistemlerine ilgili virüs hızla yayılmakta, kullanıcılara ait tüm verileri şifrelemekte, çözülmesi imkansıza yakın olan bu şifreleme algoritması ile erişilmez kılınan verileri tekrar kullanabilmek için yüksek meblağlarda para (fidye) istenmektedir.

İnternet korsanlarınca yakın zamanda gönderildiği tespit edilen fidye maillerinden örnek görüntüler aşağıda sunulmuştur. Aşağıdaki örneklerle de açıklandığı üzere, posta kutunuza gelen tüm maillerde gönderici adresi ve konu kısmını dikkatlice okuyarak sizlerle herhangi bir ilgisi olmayan veya sizi farklı adreslere yönlendiren mail link ve eklerini kesinlikle açmamanızı-çalıştırmamanızı belirtir, bu tür olumsuz durumlarda yaşanacak bilgi kayıpları ve  zararlardan sorumlu olmamak adına şüphe duyduğunuz tüm mail ve bağlantılar hakkında bilgi işlem personeli veya teknik destek ekibi ile irtibata geçmenizi önemle bildirir, bir anlık dikkatsizlik ile tüm bilgi ağınızın şifrelenerek çalışmaz hale gelebileceğini hatırlatırız. Ayrıca emin olmak için linkli bir yazının üzerine fare ile gelindiğinde outlook durum çubuğunda ilgili bağlantının hangi web sitesine gideceği bilgisini kolaylıkla görebilirsiniz.

Bu konuda tüm mail kullanıcılarımızın dikkatli olmasını rica eder, anlayışınız için teşekkür ederiz.