Beyaz Sayfa Sorunlarına Çözümler

Web sitenizi açtınız ama bembeyaz bir sayfa karşınıza geldiyse,

Web sitenizi açtınız ama bembeyaz bir sayfa karşınıza geldiyse aşağıdakilerden problemlerden birisinin oluşmuş olma ihtimali yüksektir:

1-) Joomla veya word press kullanıyorsunuz. Yeni bir tema veya eklenti yüklediniz. Web sitenizin admin paneli açılıyor ama ana sayfanız açılmıyor.
Sebebi yeni yüklediğiniz eklentinizin kullanmış olduğunuz içerik yönetim sisteminin yazılım versiyonu ile uyuşmamasıdır. Bu durumda bu eklentiyi kaldırınız. Kullanmış olduğunuz CMS’nin versiyonunu tespit ediniz ve versiyona uygun bir tema veya eklenti kurunuz.

2-) FTP cute, Filezilla vb. bir dosya transfer protokolü kullanıyorsunuz. Bazı web siteleri üzerinden bilgisayarınıza siz daha web sitesini açarken download olup çerezlerdeki kayıtlı şifrelerinizi çekip tanımlanan mail adresine göndermeye başlayan bir trojanın farkında olmayabilirsiniz. Trojanlarla ele geçirilen şifreleriniz ile FTP’nize girilir ve zararlı yazılımlar kamufle edilerek enjekte edilirler. Bazen hackerlar tarafından öyle gizlenirler ki decode edilmiş bu karmaşık kodları bulmanız çok zordur. Sunucu sistemleri üzerinde bulunan eval kod tarama yazılımları bu kodları tespit eder karantinaya alır. Çok zaman index.php gibi temel bazı dosyalarınıza bulaşan bu zararlı kodlar sunucu yazılımları tarafından karantinaya alındığında web siteniz açılmaz hale gelir. Beyaz bir sayfa görürsünüz. Yapmanız gereken ilk iş bilgisayarınızı virüs programıyla taramak ve hosting şifrenizi değiştirmektir. Ardından web sitenizi yedeklerinizden geri yükleyebilir veya sorunun kesin çözümü için hosting firmanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

3-) Bazı web siteleri yapılan işlemlerle ilgili dosyaları önbelleğinde tutarlar. Cache klasöründe biriken çok sayıda dosya dizin listeleme limitine ulaşılmasına sebep olur ardından yine beyaz bir sayfa görüntülenir. Önbelleği temizlediğinizde beyaz sayfanıza veda edebilirsiniz.

4-) Web siteniz hosting firmanızın güvenlik politikası ile firewall’a bağlı olarak çalışıyor ama firewall ile ilgili bir sorun oluşmuş durumda. Bu durumda yine beyaz bir sayfa sizi karşılayabilir.
Hosting firmanız ile iletişime geçiniz.

5-) index dosyanızı FTP ye attınız ama herhangi bir güvenlik açığı sebebiyle yine dışarıdan bir müdahale ile index dosyanızın içerisindeki tüm kodlar silindi. Bu durumda yine beyaz bir sayfa karşınızda olacaktır. Gerekli güvenlik önlemlerinizi alınız.