Alan adımı Birhost.Net’e nasıl transfer ederim?

By | 21 Haziran 2014

1-) Mevcut, alan adı hizmet sağlayıcı firmanız ile iletişime geçerek alan adınızın domain transfer kilidinin kaldırılmasını sağlayın ve transfer kodunuzu alın. Alan adı transfer kodu EPP kod veya authorization code isimleriyle de tanımlanır.

2-) Alan adınızın whois kimlik bilgilerinin özellikle alan adında tanımlı mail adresinin doğru olduğundan ve whois bilgilerinin açık konumda olduğundan emin olun.

3-) Birhost.net müşteri hesabınıza giriş yapın. Alan adlarım menüsünden “domain transferini” seçin. Uygunluğunu kontrol ettikten sonra EPP Kodu kutucuğuna almış olduğunuz yetki kodunu girin.  Sepeti güncelle butonu ile alışverişinize devam edin ve siparişinizi tamamlayın.  Ödeme seneneğinizi belirledikten sonra faturanız sistem tarafından otomatik olarak oluşturulacak ve karşınıza gelecektir.

4-) Transfer talebiniz tarafımıza iletildikten sonra whois bilgilerinde kayıtlı olan mail adresinize transfer yetkilendirme onay maili (doğrulama bağlantısı) gönderilir.  Gönderilen linke tıkladıktan sonra talebiniz in alındığını bildiren aşağıdaki gibi bir bilgilendirme mesajı alacaksınız.

Information We have received your domain secret. Your request for transfer of domain will be processed shortly. (Domain talebiniz alınmıştır. Transfer talebiniz en kısa sürede gerçekleşecektir.)

5-) Yukarıdaki işlemlerden sonra transfer talebinizin gerçekleşmesi 3 ila 10 gün arası sürmektedir.  Transfer esnasında transfer tamamlanana kadar veya iptal edilene kadar isim sunucuları değiştirilemez. Bu sebele isim sunucu güncellemesi yapılacaksa alan adı transfer işleminden önce güncellemeyi gerçekleştiriniz.
Alan adı transferi ile ilgili kurallar:

1. Alan adı transfer işlemi ücreti bir işlemdir.
2. Alan adı transferi esnasında DNS değişikliği yapılamaz.
3. Alan adı kilidini kaldıracak olan alan adı yönetim paneline giriş yetkisi olan kişi veya sadece alan adı hizmetini veren firmadır.
4. Alan adı tescil edildikten sonra en az 60 gün geçmiş olmalıdır.
5. Alan adı tescili bitiş süresine 20 günden fazla zaman kalmış olmalıdır. (20 gün zorunlu değildir. ancak problem çıktığında tekrar işlemi başlatmak için zaman kazandıracaktır.) Bu iki süre arasında domaininizi transfer edebilirsiniz.
6. Alan adınız transfer edildiğinde süresi 1 yıl uzayacaktır. Mevcut sonlanma zamanının üzerine 365 gün ilave yapılacaktır.
7. Aşağıdaki durumlarda domain transferi gerçekleşmez ve ödeme iadesi yapılmaz :
– İdari Yetkili e-mail adresine gönderilen maili yanıtlanmaması, yanlış veya geç yanıtlanması
– Domain kayıtlı olduğu firmanın transfer işlemini yapmayı reddetmesi.
– Başvuru yaptığınız domain transfere uygun olmaması.
– Transfer için ödenen ücret iade edilmez. Ancak transfer işlemi gerçekleşmezse ödenen ücret başka bir işlem için kullanılabilir.

birhost.net-alanadi-domain-kampanyası

www.birhost.net destek ekibi